Czym jest spowodowany spadek libido u kobiet?

0

Stopniowy spadek libido u kobiet to pojawiający się problem we współczesnym świecie. Według statystyk ponad jedna trzecia kobiet w wieku od 18 do 59 lat cierpi z powodu braku zainteresowania seksem. Badania nad tym tematem cały czas trwają jednak już teraz można opisać popularne przyczyny, które skutkują niechęcią do współżycia z partnerem i obniżonym libido.

Jakie są czynniki powodujące spadek libido u kobiet?

O braku libido decydują głównie czynniki psychiczne i fizyczne. Do najczęstszych czynników psychicznych należy:

  • obniżone libido na skutek depresjiDepresja. Niezwykle popularna choroba, która dotyka osoby w każdym wieku niezależnie od wieku czy płci. Wpływa na wiele sfer w życiu człowieka powodując zachwianie stanów emocjonalnych, niepokój oraz problemy w relacjach z innymi ludźmi. Depresja wpływa też bezpośrednio na brak  zainteresowania współżyciem seksualnym.
  • Długotrwały stres przynosi więcej złego niż dobrego w życiu każdego człowieka. Ciągły stres, który utrzymuje się przez większość czasu prowadzi do zaburzenia cyklu miesięcznego u kobiety oraz depresji.
  • Problemy w relacjach z partnerem. Wspólne zrozumienie własnych oczekiwań to fundament dobrze funkcjonującego związku. W wielu relacjach partnerskich dochodzi do kłótni i braku zrozumienia co ma bezpośredni wpływ na obniżone libido u kobiet i mężczyzn.
  • Przykre doświadczenia z przeszłości. Niemal każdy z nas ma przykre doświadczenia, o których chciałby jak najszybciej zapomnieć. Utrata pracy, zdrada, niepowodzenia życiowe. Doświadczenia, które zdarzyły się w przeszłości mogą odcisnąć piętno na naszym samopoczuciu i wpłynąć na nasze życie intymne.
  • Nieplanowana ciąża. Objawy związane z nieplanowaną ciążą oraz skutkami wynikającymi ze współżyciem między kobietą i mężczyzną mogą być przyczyną niskiego libido. Jest to szczególnie popularny problem wśród ludzi młodych. Badania i obserwacje pokazują, że wiele kobiet po porodzie nie odczuwa już takiej chęci do współżycia ze swoim partnerem jak kiedyś. Psychologia ewolucyjna opisuje, że kobieta w pierwszej kolejności skupia się na wychowaniu potomstwa, a dopiero później potrzebach intymnych. Po porodzie uaktywnia się także prolaktyna, która jest hormonem związanym z regeneracją i mniejszym pobudzeniem seksualnym.

Czynniki fizyczne

Do czynników fizycznych należą aspekty związane ze zdrowiem oraz kondycją organizmu. Do popularnych czynników fizycznych należy:

  • Stosowanie antykoncepcji hormonalnej, która może spowodować zmniejszanie popędu płciowego poprzez obniżenie poziomu testosteronu i ciśnienia krwi. Podobnie jest z niektórymi lekami takimi jak antydepresanty czy środki na sen, które zaburzają funkcjonowanie hormonów i osłabiają organizm.
  • Dolegliwości zdrowotne wynikające z przebytych operacji mogą obniżyć libido i zmniejszyć popęd seksualny. W niektórych przypadkach przyczyną tych dolegliwości są problemy związane z tarczycą lub cukrzycą.
  • Ból podczas współżycia z partnerem, który może mieć objawy psychiczne lub fizyczne.
  • zmęczenieNadwaga. Badania pokazują, że osoby, które mają znaczną nadwagę częściej zgłaszają problemy z niskim libido niż osoby, których waga jest stabilna.
  • Zmęczenie. Gdy jesteśmy zmęczeni obniża się nasza odporność na choroby oraz efektywność. Pracoholicy oraz osoby, które nie mają czasu na odpoczynek i regenerację często narzekają na brak ochoty na współżycie z partnerem.

Co zrobić, żeby mieć większe libido?

Problem libido jest kwestią indywidualną, która zależy od wielu czynników. Osoby które czują, że ich związek się wypalił decydują się na wizytę u seksuologa. W skrajnych przypadkach zalecana jest pomoc specjalisty lub lekarza.

Spadek libido może być związany także z nieodpowiednią dietą oraz brakiem dostarczania do organizmu niezbędnych witamin. To co jemy ma duży wpływ na to jaki mamy poziom energii i czy mam ochotę na współżycie z partnerem. Pomocne będzie zapoznanie się z informacjami dotyczącymi zdrowej diety oraz suplementacją wspomagającą libido u kobiet.

Zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi przemyśleniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here